Her iki gözün birbiriyle olan paralelliğini kaybetmesiyle oluşan bir sorundur. Her bir gözde altı adet göz dışı kas bulunur ve bunların bir yada birkaçında kuvvet azlığı veya fazlalığı olması şaşılığa neden olmaktadır. Kişide bir göz düz bakarken diğeri içe, dışa, yukarı veya aşağı kayabilir. Göz kayması tek gözde veya her iki gözde de olabilir. Ayrıca şaşılık geçici veya sürekli olabilmektedir. Göz kaymasının kadın ve erkekler arasındaki dağılımı eşittir.

Şaşılık tedavisinde erken teşhis çok önemlidir.Tedavi kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.İlk göz muayenesi için geç kalındığında çocukların gözlerinde estetik problemlerinin yanı sıra ömür boyu sürecek görme azlığına neden olan Ambliopi  denilen göz tembelliği sorunları da oluşabilmektedir.

Şaşılık oluşması nedenleri:

Şaşkınlığın oluşmasının  tek bir nedeni olmamasıyla beraber; sorunlu hamilelik dönemi, doğumun problemli olması, çocuğun gelişimi, geçirdiği hastalıklar veya genetik yatkınlık şaşılığa yol açabilmektedir. Ailede gözünde kayma olan varsa çocuklarda şaşılık olma ihtimali olabilir ve bu yüzden oluşmadan göz muayenesi gerçekleştirilmelidir.

Şaşılığın önce tipi belirlenmeli ve belirlenen tipe göre gözlük ile tedavi edilebileceği gibi gözlük ile kaymanın devam ettiği durumlarda ameliyat ile tedavi edilmelidir. Kayma göz tembelliğine neden oluyorsa  şaşılık tedavisi erken dönemde yapılmalıdır.

İletişim İçin        0532 633 06 93